Erciş Balık Bendi

DOĞA HARİKASI BALIK BENDİ

Siz hiç dans eden balık gördünüz mü? Cevabınız eğer hayır ise, sizleri asırlardır birçok medeniyeti bağrında yaşatan kültürü, sosyal aktivitesi, gelenek ve göreneklerin halen canlı durduğu güzel, güzel olduğu kadar da İl olmaya aday yeşil Erciş'te,   asırlardır neslini yaşatmak uğruna zorlu mücadeleyi tüm doğal engellere rağmen kazanan ve kazandığı yerde barınmayarak geliş istikametine geri dönen İnci kefallerin dansını görmeye bekliyoruz.

Ala dağların eteğinden delicesine köpür, köpür akıp, göllerin anası Van Gölü ile kucaklaşan Deli Çay'dan, dolayısıyla bu çayın ismini dünyaya duyuran 'Balık Bendi'nden bahsetmek istiyorum. Her yıl Nisan- Temmuz ayları arasında Van Gölü'nün derinliklerinden balık bendi denen yere gelen yüz binlerce inci kefal balığı, burada yumurtalarını bırakmak üzere suyun ters istikametine doğru hareket ederken,   kayaların yüksekliği nedeniyle zıplayarak hedeflerine ulaşmaya çalışırlar. Bu nadide görüntü gerek iç, gerekse dış turizme büyük katkılar sağladığı gibi, birçok uluslararası televizyon kanallarının da haberlerini süsler.

İlçemiz sınırlarına dâhil, Erciş-Van karayolu 10 kilometresinde, Şeker fabrikası yanında bulunan, doğa harikası bu alan, yöre insanı tarafından mesire yeri olarak ta kullanılır. Vatandaşlar, aileleri ile birlikte sabahın ilk ışıklarıyla geldikleri Balık Bendi'nde suyun delicesine aktığı kanyon kenarlarında semaverlerinin kaynatıp, keyifle çaylarını yudumlarken, bir yandan da balıkların o güzel dansını seyrederek günün, belki de yılların yorgunluğunu üzerlerinden atarlar.

Balık Bendi mevkii, aslında Urartular döneminden beri kullanılan bir alan. Hatta balık bendinin biraz ilerisine bakıldığında 'Kalecik' denen alanda açıkça bu medeniyete ait izlere rastlamak mümkündür. Atalarımızın bize miras bıraktığı, bizlerin de çocuklarımızın bu emanetini koruyup kollamakta üzerimize büyük görevler düşmektedir.                            

Geçen yıl şeker fabrikasının kullanılmayan arazileri ile satışa çıkarılan doğa harikası bu bölge duyarlı Belediye Başkanı Fatih ÇİFTÇİ ‘nin gayretleri sonucunda ihalesi iptal edilerek satıştan çıkarılmış ve il valimizin talimatlarıyla tabiat parkı alanı yapılmak üzere il özel idare müdürlüğüne devri sağlanmıştır.

                                                                                                                             

Zorlu mücadeleyi tüm doğal engellere rağmen kazanan inci kefalleri

Festival ve etkinliklerin yanı sıra mesire yeri olarak ta kullanılan balık bendi

  Martılarla balıkların dansı  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !